Mumble

Mumble je aplikací umožňující, v reálném čase, hlasovou komunikaci prostřednictvím sítě internet podobně jako známý Skype. Na rozdíl od Skypu je však Mumble mnohem lépe optimalizován pro konferenční hovory (vyžaduje mnohem nižší datový tok), podporuje bezpečný přenos hlasu (efektivní šifrování) a je svobodným softwarem (tzv. Open Source), což je plně v souladu s myšlenkovým tokem Hnutí Zeitgeist.

Adresa serveru Mumble, na kterém se pravidelně setkáváme, je „mumble.interforum.cz“ s heslem pro vstup „interForum“ (vše vždy bez uvozovek a diakritiky, nutno dodržet velikost písmen – v hesle velké F). Setkávání členů Hnutí na Mumble je nejméně každé pondělí od 21:00, kde řešíme zejména technické záležitosti typu, co se za předchozí týden událo, jak pokračujeme s aktuálními projekty apod. Setkávání, stejně tak jako jakákoli další činnost Hnutí Zeitgeist, jsou naprosto transparentní, ovšem pokud s námi budete chtít o čemkoli hovořit, doporučujeme se na tomto předem domluvit, kdy na setkání s veřejností chodíme o 30 minut později, tedy v 21:30.

STAŽENÍ, INSTALACE A NASTAVENÍ APLIKACE

Stažení

Klikněte na odkaz, nebo přejděte na webovou stránku, mumble.info, vyhledejte Download Mumble, poklepejte na odkaz ve sloupečku Stable Release (ve stejném řádku, v jakém je uveden typ Vámi používaného operačního systému – nejčastěji Windows). Následně vyskočí dialogové okno, ve kterém zadáte, kam se má stahovaný instalační soubor uložit, odkud poté provedete instalaci aplikace (pro uživatele operačního systému Linux doporučujeme nainstalovat aplikaci přes správce softwaru té které konkrétní distribuce, jenž provede stažení a instalaci automaticky sám).

Instalace

Spusťte stažený instalační soubor a následně pokračujte tlačítky Další, přes odsouhlasení licenčních podmínek, Nainstalovat a Dokončit (uživatelé Linux neřeší).

Nastavení

Při prvním spuštění aplikace Mumble se zobrazí Průvodce laděním zvuku, s jehož pomocí Mumble nastavíte. Pokračujte stisknutím Další. Na následující obrazovce Výběr zařízení doporučujeme vypnout poziční zvuk a dále pokračovat tlačítkem Další. Vyladění hlasitosti proveďte dle instrukcí v průvodci. Pokud máte s nastavením zvuku problémy, na Další obrazovce Zjištění hlasové aktivity doporučujeme nastavit Klávesa pro mluvení kliknutím do editačního pole a stisknutím požadované klávesy (například pravý Ctrl). Další obrazovkou je Kvalita & oznámení, kde doporučujeme zakliknout Vypnout Text-na-řeč a Další. Na poslední obrazovce zvažte, zda chcete Posílat anonymní statistiky. Pokud si nejste jisti nebo nemáte zájem, volbu odškrtněte a stiskněte Dokončit. Nyní, pokud nechcete použít již existující, je zapotřebí Vytvořit certifikát automaticky (účelem certifikátu je šifrovat hlasovou komunikaci = nemožnost odposlechu). Pokračujte tlačítkem Další a zakončete Dokončit.

Objeví se obrazovka Připojení k serveru Mumble, na které stiskněte Přidat nový. Jmenovku si zvolte podle sebe, například Hnutí Zeitgeist nebo interFórum. Do pole adresa napište „mumble.interforum.cz“ a uživatelské jméno (volba je na Vás), doporučujeme běžné jméno a příjmení, popřípadě přezdívku. Po potvrzení se server přidá do seznamu. Připojení proveďte dvojklikem na tuto položku. Pokud vyskočí hláška, že je certifikát neověřený, jakože nejspíše ano, klikněte na Ano. Pokud se připojení nezdaří, zkontrolujte, že nemáte ve jméně speciální znaky (mezery jsou povoleny) a nahraďte je písmeny nebo číslicemi. No a do okna špatné heslo zadejte heslo „interForum“ (bez uvozovek a diakritiky, nutno dodržet velikost písmen – v hesle velké F).

Následně je třeba se dvojklikem přesunout do požadovaného kanálu, např. Hnutí Zeitgeist ČR.

Pokud se Vám připojení z nějakého důvodu nepodaří, můžete kontaktovat naše informační centrum nebo přímo regionální koordinátory, kteří Vám s nastavením rádi pomohou:

pro Windows:
Martin Böhm
martin.bohm@zeitgeistmovement.cz

pro Linux:
Michal Mauser
michal.mauser@zeitgeistmovement.cz

Těšíme se na Vás na Mumble.